Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

  • Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Oyun Hareket Etkinlikleri Dinlendirici Oyunlar

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici
#1


Oyun Hareket Etkinlikleri Dinlendirici Oyunlar - Okul öncesi dinlendirici oyunlar


OYUNUN ADI :
Kırmızı – Beyaz Oyunu

YAŞ GRUBU : 4-5-6 yaş grubu

GELİŞİM ALANI : Psikomotor gelişimi

MATERYAL :Tebeşir

OYUNUN OYNANMASI:Oyuncular iki takıma ayrılır.Takımlardan birisi kırmızı,diğeri beyaz diye adlandırılır.30 adım kadar aralık bırakılarak her iki takıma birer kale çizgisi çizilir.Sonra her iki takımda birbirine sırtları dönerek dizilir.Öğretmen önce hangi takımın adını söylerse o takım diğer takımı kale çizgisine kadar kovalar,yakalanan esir olur.


OYUNUN ADI: Top Biriktirme yarışı

YAŞ GRUBU : 5-6 Yaş

GELİŞİM ALANI : Psikomotor-Sosyal-Zihinsel Gelişim

OYUNUN OYNANMASI: Öğretmen çoçuklarla birlikte bahçeye çıkarlar.oyun alanına halka olarak serbestçe dağılırlar.öğretmen bir sepet getir bu sepetin içine 10-15 tane küçük topları koyar.bu toplar ana renkler(sarı,mavi,kırmızı) toplar vardır. Öğretmen topları çeşitli yerlere dağıtır ve çoçuklara haydi bakalım kim daha önce topları yerden toplayıp sepetin içine koyacak der ve yarışma başlar, daha çok toplayan öğrenci birinci olur,ve sepetin içindeki toplar hep birlikte sayılır ve topların renklerini gruplayarak ayırmaları istenilir.ve böylelikle birinci olan kazanır.oyun bu şekilde oynatılır.


OYUNUN ADI:Kurt ve kuzular

YAŞ GRUBU:5-6 Yaş
GELİŞİM ALANI:psikomotor Gelişim
OYUNUN OYNANMASI:Öğretmen çocuklarla beraber bahçeye çıkar ve kurt ve kuzular adlı oyunu anlatır.Oyun içinde bir ebe seçilir.O ebe kurt olur diğer oyuncular iki grup halinde kuzu olarak ayrılırlar.Kuzular karşılıklı olarak dizilerler.Kurt ortada durur.Kuzular yer değiştirirken kurt bir kuzu yakalamaya çalışır.Yakalanan kuzu ebe olur.OYUNUN ADI:Renkleri Bulmaca
YAŞ GRUBU:
5-6 Yaş
GELİŞİM ALANI:Psikomotor-Bilişsel-Sosyal gelişim
OYUNUN OYNANMASI: Çocuklar iki eşit gruba ayrılır ve başlama çizgisi belirlenir.İki grubun da karşısına ve başlama çizgilerinin yanına kutular konulur.Grupların karşısındaki kutulara öğretmen farklı renklerde iki gruba da eşit şekilde renkli oyuncaklar koyar.Çocuklar başlama çizgisine gelirler ve arka arkaya sıralanırlar.Mesela öğretmen “kırmızı” der ve 1,2,3 diye sayar ve ardından her iki gruptaki çocukta koşarak karşıdaki kutudan kırmızı renkli oyuncağı alır ve kendi gruplarının önündeki kutuya atarlar.İlk getiren grup 1 puan kazanır.Oynayanlar arkaya geçer ve diğer çocuklar sırayla oyuna devam ederler.En çok puanı kazanan grup 1. olur.Her iki grupta eşit puana sahip olursa öğretmen çocukları alkışlayarak ödüllendirebilir.


OYUNUN ADI: Uykucu Tavşan
YAŞ GRUBU:5-6 Yaş
GELİŞİM ALANI:
Psikomotor Gelişim

MATERYAL:Sandalye-Havuç
OYUNUN OYNANMASI:Çocuklardan biri ebe seçilir.Seçilen ebe uykucu tavşan olur. Uykucu tavşan sandalyeye oturur.Sandalyesinin altına havuç bağlanır.Uykucu tavşan(ebe)gözlerini kapatır ve uyuma hareketi yapar.Diğer çocuklar uykucu tavşan uyanmadan sandalyenin altındaki havucu alır. Uykucu tavşan uyanır.Havucunu alan çocukları tavşan gibi zıplayarak kovalamaya başlar. Yakalanan çocuk ebe olur ve oyun bu şekilde devam eder.OYUNUN ADI :RENK ÇEMBERİ.
YAŞ GRUBU:4-5 Yaş

GELİŞİM ALANI:Psikomotor-Bilişsel Gelişim

MATERYAL:Tebeşir-Karton
OYUNUN OYNANMASI:Öğretmen tarafından sınıfın bir bölümüne geniş bir çember çizilir.Çizilen çember üzerine belli aralıklarla küçük renkli Kartonlar yerleştirilir.Bu kartonlar çocuk sayısı kadar farklı renkten olmalıdır.Her bir rengin üzerine birer çocuk yerleştirilir.Çemberin ortasına bir ebe seçilir. Öğretmen çember dışında çocukları yönlendirir.ÖRN(Sarı,yeşil dediği anda sarı ve yeşil renk hızlı bir şekilde yer değiştirir.)Bu yer değiştirme sırasında ortadaki ebe kendine yer kapmaya çalışır.Oyun bu şekilde devam eder.OYUNUN ADI: Çevredeki Sesler

YAŞ GRUBU:4-5 Yaş

GELİŞİM ALANI:Bilişsel – Dil Gelişim

OYUNUN OYNANMASI: Öğrencilerden yere istedikleri şekilde uzanmaları ve gözlerini kapatmaları istenir. Daha sonra çevreden gelen sesleri dikkatlice dinlemeleri istenir ve duydukları sesleri (insan sesi, trafik sesi, musluktan damlayan su sesi, saat sesi…) tanımlamaları istenir.
 


Aynı kategorideki diğer konular


Üst