Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

• Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Okul Öncesi Kalp Atışlarını Duyabiliyor Musun? Deneyi

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici

Okul Öncesi Kalp Atışlarını Duyabiliyor Musun? Deneyi - Okul öncesi fen etkinlikleri, anaokulu fen etkinlikleri deney, kalp atışlarını duyabilme deneyi.

Deneyin Amacı: Basit bir stetoskop yapabilme ve stetoskop kullanarak kalp atışlarını duyabilmek.

Kullanılan Yöntemler: Gözlem yapmak, tasarım ve yaratıcılık

Araç ve Gereçler: Huni, T-tüpü ( biz T-tüpü bulamadığımız için iki adet kalem alıp birbirlerine redükte etmek suretiyle bir T tüpü oluşturduk), ince hortum, çalışma yaprağı.

Deneyin Yapılışı: Öncelikle bir çalışma kağıdına kalbin resmini çizip vücudumuzdaki yeri, görevleri ve vücudumuz için öneminden bahsediniz. Çocuklara kendi vücudunda kalplerinin yerlerini göstermelerini isteyiniz. Çocuklardan kulaklarını arkadaşlarının göğüslerine koyarak birbirlerinin kalp atışlarını dinlemelerine fırsat verin. Basit bir stetoskop yapmak için öncelikle 70-80 cm uzunluğundaki hortum parçasının bir ucuna t-tüpünün boş kalan iki ucuna iki eşit ( yaklaşık 30 cm) parça hortum takın. Yapılan basit stetoskobu kullanarak huninin ağzını kalbin üstüne hortum uçlarını kulaklara takarak çocuklardan birbirlerinin kalp atışlarını dinlemelerini ve duydukları sesleri tekrarlamalarını isteyin.

Tartışma Soruları:

Çıplak kulakla ve stetoskopla dinlediğimiz kalp atışları arasında fark var mı?

Daha önce hiç stetoskop gördünüz mü? Gördüyseniz nerelerde ve kim tarafından kullanılıyordu.

Kalbin vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

Sağlıklı bir kalbe sahip olabilmek için neler yapılmalıdır?

alıntıdır