Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

 • Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
 • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Okul Öncesi Diş Fırçalama Önemi Etkinliği

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici
#1


Okul Öncesi Diş Fırçalamanın Önemi Etkinliği - Yedikten sonra dişlerimizde plak olarak adlandırılan yapışkan bir kaplama oluşur. Plakayı fırçalamalıyız ya da dişleri güzel inci beyinden açık sarı ya da kahverengiye dönüşebilir. Plak, aynı zamanda boşluklara da yol açabilir, bu da eğlenceli değildir. Bu aktivite de, haşlanmış bir yumurtayı taklit diş olarak kullanıyor ve plak kontrol edilmiyorsa ne olacağını gösterir. Bu şaşırtıcı deneyin sonuçlarını görünce isteksiz fırçalar tavrını değiştirebilir!


dis-fircalama-onemi.JPG

Gereken Malzemeler:
 • Beyaz kabuklu, haşlanmış yumurta
 • Bir bardak
 • Bir kutu kola veya diğer koyu kahverengi soda
 • Diş macunu
 • Diş fırçası
Uygulaması:
 1. Sert haşlanmış yumurta boş cam içine dikkatlice yerleştirilir.
 2. Yumurtanın tamamen sıvıya daldığından emin olarak, koyu kahverengi soda kutusunu camın içine dökün .
 3. Çocuklara beyaz yumurta neler geleceğini tahmin etmesini isteyin. Gecede yumurta kola içinde bırakın .
 4. Ertesi gün yumurtayı sıvıdan çıkarın. Çocuklara yumurtaya ne olduğunu açıklamasını isteyin. Camın içine girmeden önce nasıl görünüyordu? Şimdi nasıl görünüyor?
 5. Çocuklara bir diş fırçası ve diş macunu sağlayın ve yumurtanın yüzeyindeki lekeleri çıkarmaya özendirin . Çocuklar yumurta nasıl bir diş gibi olduğunu açıklayın ve dişler fırçalanmazsa neler olabileceğini tartışın!
 Üst