Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

  • Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Obeziteye Sebep Olan Faktörler

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici
#1


Lezzeti ve enerjisi yüksek olan gıdaları bol miktarda tüketmek, bunları sık sık olarak sofralarımızda konuk etmek obezite hastalığına çağrı çıkarmaktadır. Genellikle insanların hayatlarında aktivitelerin azlığı ve hareket etmeyen bir hayat obeziteye sebep olan faktörlerin başında gelmektedir. Bu sebeplerin dışında da birtakım etkenler etkili olmaktadır. Bu etkenleri alçakta şu şekilde sıralayabiliriz.
Stres ve Psikolojik Etkenler
Genellikle kadınlar çok gerilimli oldukları vakit lüzumsuz bir şekilde kilo almaktadırlar. Hem de kadınlar ne kadar gerilimli iseler kilo almaları daha çok olmaktadır. Çünkü gerilim esnasında beden kortizol denilen bir hormon salgılamaktadır. Bu hormon yağ hücrelerini harekete geçirdiğinden enerji vazifesini tam olarak yerine getiremez. Kişinin bu gerilimli hali uzun bir vakit devam ederse beden o vakit yağ deposunun rezervini arttırır.Hayat Tarzı
Hayat tipinde da çoğu etken vakit içerisinde bireyin kilo almasına neden olmaktadır. Fiziksel aktivitenin olmaması, bireylerin aşırı ve hatalı beslenmeleri, yemeyi süratli bir biçimde yemek, lokmaları kocaman parçalar halinde yutmak ve yeteri kadar çiğnememek geliyor. Öğünleri atlamak ve öğün aralarında daimi olarak atıştırmak, televizyon izlerken ya da dergi, roman, gazete okurken atıştırmalar yemek, üzüntülü ve sorunlu hallerde gereğinden fazla vücuda gıdanın alınması gibi sebepler şişmanlığa çağrı çıkarmaktadır.


Uyku
Uykunun yeterli düzeyde alınmaması da kilo almasına sebep olmaktadır. Bunun iki adet mühim faktör vardır. Bunlardan ilki; şahıs uyanıkken daimi olarak bir şeyler atıştırır. Bu ise bireyin çok kalori alması manasına gelmektedir. İkincisi ise; uyku esnasında leptin hormonunun düzeyinin düşmesidir. Leptin hormonu bedende metabolizma hızının yükselmesine sebep oluyor ve açlık hissini önlüyor.


Yaş
Yaşlandıkça bedenin kilo alması da kolaylaşıyor. Yaş geliştikçe kas grubundan kaybederiz. Kaslarımız mühimdir zira kalori yakmak amacıyla onlara gereksinimiz var. Kilo alımı 25 – 30 yaş aralığında daha çok artmaktadır. Bu hal 40 yaşına kadar bu tür gider. Menopoz döneminde östrojen hormonu azaldığı amacıyla kadınlar ekstradan kilolar alır. Protein alımını yükseltmek gerekir. Çünkü kas gücünü yükseltmek amacıyla proteine gereksinim vardır.


Genetik, Hormonsal ve Metabolik Faktörler
Yetişkin yaşlarda kilo artışının en büyük etken hareket etmeyen bir hayat ve çok yemektir. Yaş geliştikçe de kilo alımı artar. Kadınlar en çok hamilelik, emzirme ve menopoz zamanların da kilo alırlar. Kadınlar da artışı ile kilo artışı arasında paralellik vardır. Tiroit bezi yetmezliği de kilo artışına neden olmaktadır.

Sponsor: Kadinpost.com
Kaynak: https://www.kadinpost.com/saglik/obeziteye-sebep-olan-faktorler-h74.html
 Üst