Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

  • Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Ekim Ayı Günlük Planı İndir Timaş

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici
Katılım
20 Tem 2017
Mesajlar
542
Beğeniler
26
Puanları
28
#1


Ekim Ayı Günlük Planı İndir timasplanlar-ekimyarimgun linkten indirebilirsiniz.

Okulun Adı : …………………………………………………..

Tarih : ….. / …. / 20…..

Yaş Grubu (Ay): 48-66

Öğretmen Adı : …………………………………………………..


Ekim 1. Gün

EĞİTİM AKIŞI


■ Güne Başlama Zamanı

Çocuklar gelmeden önce her çocuğun masasının üzerine farklı ülkelerin çocuklarına ait çeşitli maskeler bırakılır. Çocuklara masadaki maskeleri takmaları söylenir. Çocukların maskelerle serbest oyun oynamalarına izin verilir.

■ Oyun Zamanı

Oyun zamanı bitiminde sınıf hep birlikte toplanır. Tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarını gideren çocuklar kahvaltıya geçmek için sıra olurlar.

■ Kahvaltı – Temizlik

■ Etkinlik Zamanı

“Dünya Çocuklarını Seviyorum” isimli bütünleştirilmiş Türkçe ve sanat etkinliği

“Küçük Kuşuma Şarkı Söylüyorum” isimli müzik etkinliği

■ Günü Değerlendirme Zamanı


■ Eve gidiş

Hazırlıklar tamamlanır ve çocuklarla vedalaşılır.

DÜNYA ÇOCUKLARINI SEVİYORUM

Etkinlik Türü: Türkçe ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup ve Bireysel Etkinlik)

Yaş Grubu (Ay): 48-66


KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
BİLİŞSEL GELİŞİMKazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.

Göstergeleri:

Bir olayın olası nedenlerini söyler.

Bir olayın olası sonuçlarını söyler.


DİL GELİŞİMİ

Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır.

Göstergeleri:

Sohbete katılır.

Konuşmak için sırasını bekler.

Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.

Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.

Göstergeleri:

Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar.

Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM


Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.

Göstergeleri:

Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler.

Kendi ülkesinin kültürü ile diğer kültürlerin benzer ve farklı özelliklerini söyler.

Farklı ülkelerin kendine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ

Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeleri yapar.

Göstergeleri:

Ev/okuldaki eşyaları toplar.

Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir.

ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklar daire şeklinde oturur. Dünya Çocuk Günü ile ilgili aşağıdaki “Dünya Çocuklarını Seviyorum” başlıklı öykü anlatılır. Öykü anlatımı sonrası çocuklara öykü hakkında sorular sorulur. Çocukların sordukları sorulara yanıt verilir.


Sohbet sonrası masalara geçilir. Çocuklara farklı ülkeleri temsil eden çocukların olduğu resimler dağıtılır. Farklı artık materyaller masalara konulmuştur. Yapıştırıcı da vererek farklı ülkelere ait çocukların kıyafetlerini süslemeleri için çocuklara rehberlik edilir.

Emre uyandığında çok heyecanlıydı. Çünkü o gün sınıflarına farklı ülkelerden çocuklar misafir olacaktı. Elini yüzünü yıkadı ve kahvaltısını yaptı. Annesini öperek okul servisine bindi. Okula geldiğinde arkadaşlarına “Günaydın!” dedi. Herkes hem çok heyecanlıydı, hem de sevinçliydi. Misafirleri bir an önce görmek için sabırsızlanıyorlardı. Öğretmenleri misafirlere vermek için çeşitli hediyeler aldığını, bunları hep birlikte hediye paketi yapmaları gerektiğini söyledi. Hediye paketlerini güzelce süslediler. Selin, “Öğretmenim ne zaman gelecekler?” diye sordu. Öğretmenleri gülümseyerek, “Birazdan gelirler sanırım.” dedi. Can, nasıl anlaşacaklarını çok merak ediyordu. Bu konuyu öğretmenine sordu. Öğretmenleri her milletin kendine özgü bir dilinin olduğunu hatırlatıp bu yüzden sınıfa tercüman geleceğini söyledi. Emre, “Tercüman nedir?” diye sordu. Öğretmenleri, “Bizim söylediklerinizi yabancıların diline, yabancıların söylediklerini de bizim dilinize aktararak anlaşmamıza yardımcı olan görevlilere tercüman denir.” dedi. O sırada kapı çalındı. Hizmetlimiz misafirlerin geldiğini haber verdi. Öğretmenleri herkesin hediyesini eline almasını söyledi. Az sonra sınıfımıza pek çok çocuk girdi. Misafirlerimizin elini sıktık. Hediyeleri onlara verdik. Onlar da bize hediyeler verdiler. O gün hep birlikte güzel oyunlar oynadık, şarkılar söyledik, resimler yaptık. Bir süre sonra tercümana gerek olmadan da anlaşabileceğimizi fark ettik. Ne de olsa farklı ülkelerin çocukları olsak da hepimiz insandık.

MATERYALLER KAVRAMLAR
Yapıştırıcı, artık materyaller (pul, kumaş vb.)
SÖZCÜKLER
Çocuk, dünya, tercüman
AİLE KATILIMI
proxy.php?image=https%3A%2F%2Fs.w.org%2Fimages%2Fcore%2Femoji%2F2.3%2Fsvg%2F25aa.svg&hash=d763834cd8f33cdf0b919e58d9ef4470
Ailelere, çocuklarına dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan çocukların kılık kıyafetlerini ve gündelik yaşamlarını anlatan resimli bir kitap hediye ederek birlikte incelemeleri önerisi iletilir.


proxy.php?image=https%3A%2F%2Fs.w.org%2Fimages%2Fcore%2Femoji%2F2.3%2Fsvg%2F25aa.svg&hash=d763834cd8f33cdf0b919e58d9ef4470
İnteraktif Etkinlikler (Ekim 1. Hafta / 1. Etkinlik)

UYARLAMA DEĞERLENDİRME
proxy.php?image=https%3A%2F%2Fs.w.org%2Fimages%2Fcore%2Femoji%2F2.3%2Fsvg%2F25aa.svg&hash=d763834cd8f33cdf0b919e58d9ef4470
En çok hangi maskeyi beğendiniz?


proxy.php?image=https%3A%2F%2Fs.w.org%2Fimages%2Fcore%2Femoji%2F2.3%2Fsvg%2F25aa.svg&hash=d763834cd8f33cdf0b919e58d9ef4470
Öyküde en çok dikkatinizi çeken olay hangisidir?
■ Genel Değerlendirme
 About us

  • Okuloncesikolik.com Web site arayüzü ve yazılımını, siz değerli kullanıcılarımız için yeniledik. Cepten, tabletten her cihazdan kolay erişim imkanı bulunmaktadır. Okul Öncesi etkinlikleri ve dökümanları için doğru adrestesiniz.

Quick Navigation

User Menu

Bizi Facebook'ta takip et