Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

  • Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Cilt Kanseri Ve Belirtileri Nelerdir?

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici
#1


Dünya üzerinde tüm kanser türlerinin yarısını cilt kanseri oluşturmaktadır. Bağışıklığı zayıf olan kişilerin cilt kanserine daha çok yakalandığı gözlemlenmiştir.Dünya üzerinde tüm kanser türlerinin yarısını cilt kanseri oluşturmaktadır. Bağışıklığı zayıf olan kişilerin cilt kanserine daha çok yakalandığı gözlemlenmiştir. En çok görülen kanser türü olmasına rağmen, kansere bağlı ölümlerin en az olduğu kanser türüdür. Cildin en dış yapısında dermis ve epidermis bulunur. Epidermis de kendi yapısında üç farklı tabaka bulundurur. Bunlar bazal ve yassı hücreler ve melonisetlerdir. Melonisetler cildin rengini belirlemesini sağlayan melanin pigmentini sağlar. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak bu pigmentlerin rengini koyulaştırır. Güneşten gelen zararlı ışınlarda bu pigmentlerde bozulmaya ve mutasyona uğratır. Sağlık ihmal edilemez, her türlü sağlık problemine karşı bilgili olmak gerekir.Cilt Kanserinde Riks Grupları;

-Çilli ve açık tenli olmak,

-Ciltte yanıkların ve deformelerin olması,

-Radyoterapi almış olmak,

-Bağışıklık sağlayıcı ilaçlar kullanıyor olmak,

-Aşırı güneş ışığına maruz kalmak,

-Kanserojen maddelere maruz kalmış olmak,

-Yeni doğan ve 10 yaş altı çocukların ve 35 yaş üstü yetişkinlerde risk faktörü yüksek olanlardır.


Cilt Kanseri Belirtileri

-En bariz görülen belirtilerinden biri, ciltte yeni çıkan leke ben ve yada olan benlerin renglerindeki ve yüzeyindeki değişimlerdir.

-Sürekli olan ve geçmeyen kızarık ve kaşıntılar.

-Deride dökülme ve pullanma görülmesi.

-Deri yüzeyinde iltihaplanma ve su toplamanın sık sık olması.

-Derinin görünümünde değişmeler, hassasiyet ve benzeri şeylerin bulunması halinde hemen bir dermotolog uzmanına görünmek gerekebilir.


Korunma Yolları

Solaryum gibi yapay ışınlara çok maruz kalmamak. Cildin doğal rengi ile çok oynanmaması. Güneşlenirken mutlaka koruyucu kremler kullanılması. Güneşin en tepede olduğu saatler, güneşin en zararlı ışınlarına direk olarak maruz kalınabilir. Bundan korunmak için gereken önlemler alınmalı ve gerekirse şapka eğer çok hassas iseniz güneş şemsiyesi ve koruyucu kremler kullanılmalı.


Vücudun iyi tanınması ve her ay ayna karşısında gözlem yapılmalı yeni benlerin veya varsa benlerde renk değişimi gözleniyorsa uzman bir doktordan randevu alınmalıdır.

Sponsor: Kadinpost.com
Kaynak: https://www.kadinpost.com/images/haberler/2017/12/cilt_kanseri_ve_belirtileri_nelerdir_h77_f9721.jpg
 Üst