1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  Uyarıyı kapat
 3. Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.
  Uyarıyı kapat

Bebeklerin Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı

'Anne ve Çocuk' forumunda Okulöncesikolik tarafından 2 Oca 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Okulöncesikolik

  Okulöncesikolik Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  20 Tem 2017
  Mesaj:
  429
  Alınan Beğeniler:
  15
  Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas ve alerjiye müsait olduğu için çamaşırlarını yıkarken bilindik çamaşır deterjanları asla kullanılmamalıdır. Tamamen bitkisel içerikli üretilen sıvı haldeki bebek deterjanları kullanılabilir.

  [​IMG]

  Anne karnında en savunmasız haliyle, en güvenli yerde yaşayan bebek doğru vakit geldiğinde dünyaya gözlerini açar. O artık hayata başlamıştır ve oldukça hassastır. Anneler ise her şeyin en saf ve temizini bebekleri için kullanmak isterler elbette. Daha o doğmadan itinayla hazırlanan kıyafetler özenle yıkanır ütülenir ve minik misafir beklenmeye başlar.

  Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı

  Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas ve alerjiye müsait olduğu için çamaşırlarını yıkarken bilindik çamaşır deterjanları asla kullanılmamalıdır. Tamamen bitkisel içerikli üretilen sıvı haldeki bebek deterjanları kullanılabilir. Sıvı deterjan suda daha iyi çözündüğü için deterjan kalıntılarının çamaşırlarda kalma ihtimali de o ölçüde azalacaktır. Yine saf ve doğal yapısı ile beyaz sabun, granül halde bulunan beyaz sabun tozu bebek çamaşırları için ideal bir temizleyicidir.

  İdeal yıkama sıcaklığı 50-60 derecedir. Gerekli hijyenin sağlanması için uygun vakit aralığı olan bir program seçilebilir. Yeni nesil birçok çamaşır yıkama makinesinde anti-alerji, ek durulama gibi hassas programlar mevcuttur. Bu programlar yenidoğan bebeklerin vücudu ve çamaşırları için ideal temizliği sağlayabilir. Bu konuda diğer bir önemli nokta da yumuşatıcı kullanma konusudur. Kokuları dolayısıyla yumuşatıcı kullanılması pek önerilmiyor dermatologlar tarafından. Sadece suların çok sert olduğu bölgelerde test edilmiş anti-alerjen bebek yumuşatıcıları az miktarda kullanılabilir.

  Diğer Çamaşırlarla Beraber Yıkanır Mı?

  Yenidoğan hassasiyeti artık bilinen bir konu. Son zamanlarda bebeklerin alerjik sorunlarının ortaya çıkışındaki sıklık göz önüne alındığında bu konunun fazlaca önem arz ettiği görülüyor. Yetişkin insanların çamaşırlarındaki kir ve temizlenme süreleri bebeklerinki ile aynı değildir bu sebeple mutlaka çamaşırlar ayrı yıkanmalıdır. Mümkünse ilk 6 ay ütü yapmak gerekir. Ütüleme işlemi yıkama ile temizliği sağlanan bebek kıyafetlerinin hijyeninin tam olarak sağlanması için gerekli son adımdır. Bebeklikten yetişkin bir çocuk oluncaya dek bu hassasiyetin devamı, minik bedenlerin sağlığı için de en önemli adımlardan biridir.
   

Bu Sayfayı Paylaş