Yeni mesajlar Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

  • Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sancısını Azaltmanın 10 Yolu

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici
Katılım
20 Tem 2017
Mesajlar
542
Beğeniler
26
Puanları
28
#1


Annelerin en sık şikayet ettiği konuların başında kuşkusuz gaz sancıları geliyor. Bebeklerde gaz sancısını azaltmanın 10 yolu ile gaz sancısı en aza indirmek mümkün.

proxy.php?image=https%3A%2F%2Fwww.kadinpost.com%2Fimages%2Fhaberler%2F2017%2F12%2Fbebeklerde_gaz_sancisini_azaltmanin_10_yolu_h83_014da.jpg&hash=a02c3ad1655b1194cb61ce0f0182724e


Annelerin en sık şikayet ettiği konuların başında kuşkusuz gaz sancıları geliyor. Sürekli ağlayan huzursuz bir bebek ve uykusuz geceler kabus olabiliyor. Ancak birkaç konuya dikkat edilerek gaz sancısını en aza indirmek hatta yok etmek mümkün. İşte bebeklerde gaz sancısını azaltmanın 10 yolu.

1- Ağlamadan Beslenmeli

Bebekler açlıktan ağlayana kadar bekletilmemelidir. Çünkü ağlayarak emen bebeğin hava yutacağı için gaz sancısı çekmesi kaçınılmazdır.

2- Besleme Esnasında Gaz Çıkarılmalı

Bebeğin gazını çıkarmak için beslenmesini tamamlaması gerekmiyor. Beslenme esnasında da bebeğin gazını çıkarmak daha az sancı çekmesine neden olacaktır.

3- Ritmik Hareketler Yaptırılmalı

Bebeğin gaz sancısını azaltmak adına bebek hamağı kullanılabilir. Ya da bebeğin bacakları ara ara ileri geri hareket ettirilerek gaz sancısı azaltılabilir.

4- Beslenirken Dik Tutulmalı

Bebeği beslenme esnasında dik tutmak hava yutmasını engelleyen başka bir faktördür.

5- Sık Emzirilmemeli

Bebeklerin çok sık emzirilmesi de sindirilmemiş sütten kaynaklı gaz oluşumuna sebep olur.

6- Güven Verici Yaklaşılması

Annenin bebeğe güvenle yaklaşması ve kucaklaması bebeğin kendini daha huzurlu hissetmesini sağlayacak ve gaz problemini azaltacaktır.

7- Karna Masaj Yapılmalı

Gaz sancısını azaltan bir diğer uygulama da bebeğin karnına yumuşak ve dairesel dokunuşlarla yapılabilecek masajdır.

8- Anne Dikkat Etmeli

Anneler yediklerinin bebeklerine de geçtiğini unutmamalı, özellikle tahıl ve brokoli gibi gaz yapan yiyecekler tüketmemelidir.

9- Anne Sütü Önemli

Bebekler mümkün olduğunca çok anne sütüyle beslenmelidir. Çünkü sindirilmesi en kolay gıda anne sütüdür.

10- Fön Makinası Kurtarıcı

Evde yüksek ses çıkaran elektrikli süpürge ve fön makinası kullanmak bebeğin gazını daha kolay çıkarmasına yarayacaktır.

Sponsor: Kadinpost.com
Kaynak : https://www.kadinpost.com/anne-ve-cocuk/bebeklerde-gaz-sancisini-azaltmanin-10-yolu-h83.html
 


Aynı kategorideki diğer konular


About us

  • Okuloncesikolik.com Web site arayüzü ve yazılımını, siz değerli kullanıcılarımız için yeniledik. Cepten, tabletten her cihazdan kolay erişim imkanı bulunmaktadır. Okul Öncesi etkinlikleri ve dökümanları için doğru adrestesiniz.

Quick Navigation

User Menu

Bizi Facebook'ta takip et