Okul Öncesi Kolik

Aylık Eğitim Planı Nedir? Nasıl hazırlanır

10.08.2017
414

Aylık eğitim planı öğretmenlerin yapmış oldukları eğitimin aylık dönemler şeklinde planlanması demektir. Aylık eğitim planı öğretmenlerin çalıştığı öğrenci gruplarının…

Aylık Eğitim Planı Nedir? Nasıl hazırlanır

Aylık eğitim planı öğretmenlerin yapmış oldukları eğitimin aylık dönemler şeklinde planlanması demektir. Aylık eğitim planı öğretmenlerin çalıştığı öğrenci gruplarının iyi bir eğitim için etkinlik oluşturmak üzere çocukların alacağı kazanımları ve özel gün, alan gezileri, kavramları, aile katılımı ve belirli gün ve haftalar gibi değerlendirme süreçleri içeren bir eğitim planıdır.

Aylık eğitim plan örneğini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Öğretmenin bulundukları ay içerisinde alması gereken kazanımları, kavramları belirlemesi ve ilgili göstergeleri anlayabilmesi için, çocukları devamlı olarak gözlemlemesi ve gözlemlediği gelişim özelliklerini “ Gelişim Gözlem
Formu ” na doldurması ve kaydetmesi gerekmektedir. Gözlemlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda
çocukların desteklenmesi gereken gelişim özelliklerinin dikkate alınması önemsenmelidir.

Öğretmen, her ay Aylık eğitim planında yer verdiği kavramları “Kavramlara Aylık Eğitim Planlarında Yer Verme Durumu Çizelgesi”ne; kazanım ve göstergeler için ise “Kazanım ve Göstergelere Aylık Eğitim Planlarında Yer Verme Durumu Çizelgesi”ne doldurarak kaydetmelidir.

Öğretmenin bulunduğu ay için durduğu kavram, kazanım ve göstergeleri çizelgede doldurularak kayıt altına alması çocuğun sadece belli gelişim alanlarında desteklenmesinin önüne geçecek ve çocuğa çok yönlü gelişme fırsatı sunacaktır. Bu durum aynı zamanda öğretmenin etkili ve dengeli plan yapmasına da olanak sağlayacaktır.

Öğretmen, ilgili ayda yer alan özel gün ve haftalar, alan gezileri ve gerçekleştirmeyi planladığı aile katılımı etkinliklerini, aylık planının ilgili bölümlerinde belirtir.

Aylık planların değerlendirme bölümünde öğretmen; o ay boyunca günlük eğitim akışlarının genel değerlendirme bölümlerine ve çocuk gelişim gözlem formlarına kaydettiği bilgilere dayanarak çocukların, programın ve endi sinin değerlendirme sonuçlarına yer verir. Her ay için planına aldığı kazanımların gerçekleştirilme durumu ile etkinlikleri uygulama durumuna ilişkin bilgileri kaydeder.

Bunun yanı sıra uygulamada ortaya çıkan sorunları ve gereksinimleri de belirtir. Her ay sonunda yapılan bu değerlendirmeler bir sonraki ay için rehber olacaktır. Bütün aylık planların değerlendirmeleri ise bir sonraki yılın eğitim planlarının hazırlanmasına ışık tutacaktır. Öğretmenin grubundaki çocukları, programını ve kendisini değerlendirirken kullanacağı ve aylık planının değerlendirme bölümünde belirteceği formlar ve kullanma zamanları şöyledir:

Okulun açıldığı ayda çocukların evlerine yapılacak ziyaretler, grup ve bireysel veli toplantıları ve bunlarla ilgili takvim belirlenmeli, ebeveynlerin “Aile Eğitimi İhtiyaç Belirleme Formu” ve “Aile Katılımı Tercih Formu”nu doldurmaları sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra “Okul Tanıtım ve Aile Tanıma Dosyasında Bulunan Formlar” da doldurulmalıdır.

Eğitim süreci boyunca, gerek duyuldukça çocukların gözlem bilgileri “Gelişim Gözlem Formu”na kaydedilmelidir.

Her çocuk için onların gelişim gözlem sonuçlarını içeren “Gelişim Raporu” dönem sonlarında olmak üzere yılda iki kez hazırlanmalıdır. MEB bilgisayar sistemine de kaydedilecek olan bu raporlar, gelişim gözlem formuna kaydedilen bilgilerden yararlanılarak oluşturulmalıdır. Çocukların genel gelişimsel ilerlemelerini ve desteklenmesi gereken durumlarını ortaya koyan bu rapor, ailelerin çocuklarını tanımaları, gelişimlerini takip etmeleri ve desteklemelerine yönelik önerileri de içermelidir.

Öğretmen, eğitim-öğretim yılı sonunda ailelerle paylaşılacak olan Gelişim Dosyası’nda (Portfolyo) yer alacak çalışmaları her ay çocuklarla birlikte seçmeli ve biriktir melidir.

Öğretmen aylık plan formatın da yazmanın yanı sıra etkinlik örneklerinin de yer alacağı şekilde hazırlayarak ailelere göndermeye ve sınıf panosuna asarak paylaşmaya özen göstermelidir. Bu paylaşım okul aile iş birliğinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayacaktır.

Aylık eğitim planlarına ulaşma için tıklayınız

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.