Okul Öncesi Kolik

Okul Öncesi Müzik Etkinlik Çeşitleri Ses Dinleme

27.08.2017
263

Okul Öncesi Müzik Etkinlik Çeşitleri Ses Dinleme – Ses dinleme çalışmaları çocukların sesleri ayırt edebilmesini amaçlayan çalışmalardır. Bu çalışmalar çocuğun çevreyi daha bilinçli dinlemesine

Okul Öncesi Müzik Etkinlik Çeşitleri Ses Dinleme

Okul Öncesi Müzik Etkinlik Çeşitleri Ses Dinleme

Ses Dinleme
Ses dinleme çalışmaları çocukların sesleri ayırt edebilmesini amaçlayan çalışmalardır. Bu çalışmalar çocuğun çevreyi daha bilinçli dinlemesine, işittiği seslere dikkatini yoğunlaştırmasına, sesleri tanımasına ve tanımlamasına yardımcı olacaktır.

Ses dinleme çalışmalarında çocuklara dinletilen seslerin kime veya neye ait olduğunu söylemesi, dinledikleri sesleri gösterilen resimlerle eşleştirmeleri istenir. Dinletilen sesler hayvan, taşıt, arkadaşlarının sesleri, müzik aletlerinin sesleri vb. seslerdir.

Bir başka ses dinleme çalışması da seslerin geldiği yönün tahmin edilmesi çalışmasıdır. Sesin arkadan mı, önden mi, sağdan mı, soldan mı geldiğini tahmin ederler. Sesin şiddetini yani alçak mı yüksek mi olduğunu kavrama çalışmaları da ses dinleme çalışmalarındandır.

Ses dinleme çalışmalarının önemli hedeflerinden biri de çocukların dikkat sürelerini arttırmaktır. Ses dinleme çalışması olarak kendi seslerini kasetten dinletme, efekt ses dinletme, klasik müzik dinletme gibi çalışmalar yaptırılabilir.

Kendi seslerini dinletme çalışmaları için öğretmen sınıf içi aktiviteler sırasında çocukların seslerini kaydeder; bu işi çocuklara hissettirmeden yapar. Daha sonra ses dinletme çalışmalarında kullanır.

Efekt ses dinletme çalışmalarını ise orglar da bulunan efekt seslerle, kasete veya CD’ye alınmış insan, hayvan vb. seslerle gerçekleştirebiliriz. Sesler çocuklara tek, tek dinletilir. Çocuklara ne olduğu sorulur. Sesin neye ait olduğunu doğru olarak söylemesi gerekmez Sese dikkatini verip, dinlemesi, anlamaya çalışması, çalışmanın amacına ulaşmasını sağlar

Okul Öncesi Müzik Etkinlik Çeşitleri Ses Dinleme

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.